Pantene Advanced Hair Fall Solution Total Damage Care Shampoo, 340 ml - Product Features
- 75 ml
- 80 ml
- 180 ml
- 340 ml
- 360 ml
- 650 ml
- 675 ml
- Nourishes hair from root to tip and reduces hair-fall** to give you more open hair days
- Repairs damaged hair prone to split-ends, and prevents hair fall**
- Reduces hair fall** due to breakage and styling damage
- Use it with the Pantene advanced hair fall solution conditioner and open hair miracle for best results **due to breakage *against styling damage vs non-conditioning shampoo
Pantene Advanced Hair Fall Solution Long Black Shampoo, 650 ml - Product Features
- Nourishes hair from root to tip and reduces hair-fall** to give you more open hair days
- This formula restores hair's true black radiance and shine
- Reduces hair fall** due to breakage and styling damage
- Use it with the Pantene advanced hair fall solution conditioner and open hair miracle for best results **due to breakage * against styling damage vs non-conditioning shampoo
Pantene Advanced Hair Fall Solution Anti Hair Fall Shampoo, 340 ml - Product Features
- 1L
- 72 ml
- 75 ml
- 80 ml
- 180 ml
- 340 ml
- 360 ml
- 650 ml
- 675 ml
- Nourishes hair from root to tip and reduces hair-fall** to give you more open hair days
- The advanced pro-v formula combined with the anti-hair fall s of fermented rice water strengthens* your hair and reduces hair fall** in 14 days
- Reduces hair fall due to breakage and styling damage
- Use it with the Pantene advanced hair fall solution conditioner and open hair miracle for best results **due to breakage * against styling damage vs non-conditioning shampoo
Dabur Almond Shampoo - With Almond-Vita Complex & Milk Extracts - 650 ml - Product Features
- Goodness of Almond Vita-complex and milk extracts
- Intense nourishment of dull, dry, and weak hair
- Helps strengthen Hair Fibres, leaving your hair healthier, softer, and shinier
- Almonds help make hair strands stronger & promotes hair growth
- Milk contains Protein & Lipds which makes your hair roots stronger, and Calcium builds Keratin, which is essential for hair growth
Pantene Advanced Hair Care Solution Lively Clean Shampoo, 650 ml - Product Features
- Lively Clean Shampoo, 90 ml 60.00 (0.67 / millilitre)
- 200ml- -
- Lively Clean Shampoo, 200 ml 115.00 (57.50 / 100 ml)
- 400ml- -
- Lively Clean Shampoo, 400 ml 219.00 (0.55 / millilitre)
- Lively Clean Shampoo, 650 ml 390.00 (0.60 / millilitre)
- 675ml- -
- Cleans hair from root to tip to give you more open hair days
- Revitalises oily limp hair and transforms into lively, bouncy hair - the advanced pro-v formula combined with the anti-hair fall s of fermented rice water leaves your hair fresh and clean
- Use it with the Pantene advanced hair fall solution conditioner and open hair miracle for best results
Pantene Advanced Hair Fall Solution Long Black Shampoo, 340 ml - Product Features
- 340 ml
- 360 ml
- Nourishes hair from root to tip and reduces hair-fall to give you more open hair days
- This formula restores hair's true black radiance and shine
- Reduces hair fall due to breakage and styling damage
- Use it with the Pantene advanced hair fall solution conditioner and open hair miracle for best results due to breakage against styling damage vs non-conditioning shampoo
Dazel - The Skin Pulse Onion Shampoo For Hair Growth | Hair Fall Control & Dandruff Control For Men & Women - Product Features
- FIGHTS DANDRUFF: Scalp infections can lead to massive hair fall, with potent anti-bacterial properties, onion oil keep your scalp and hair both healthy and infection free.
- PERFECT NATURAL CARE WITH BETTER RESULTS: It does not contain any harsh chemicals such as Sulfates, Parabens or Sodium Chloride. Researchers have found that shampoos containing sulfates and other harmful ingredients can cause itchy scalp, serious skin irritation and disease, hair loss and damage, and the ability to create nitrate compounds which have been linked to cancer and cell damage. The Onion Shampoo is created with blend of all-natural herbs and oils. It is suitable for all hair
- BEST QUALITY INGREDIENTS: A blend of Red Onion Extract , Natural Extracts and Herbs like Vitamin E, Argan Oil, Castor Oil, Almond Oil, Curry Leaf Extract, Aloe Vera Extract, Amla Extract, Brahmi Extract, Bhringraj Extract, Hibiscus Extract, Methi Extract, Ginger Extract, Reetha Extract, Shikakai Extract, Nutgrass Extract, Glycerine, Basil Ess. Its SLS and PARABEN FREE
- MINIMIZES BREAKAGE & THINNING: Infused with onion oil which is proven to the superfood for your hair. Onion is rich in sulphur, which is known to minimize breakage and thinning.
- MAKES HAIR STRONGER FROM ROOTS TO TIPS: Amalgamation of natural herbs and oils which makes your hair stronger from roots to tip. It stimulates hair follicles for improved hair volume & growth.
- Improves hair texture
- Smooth
- Soft
- Luscious
- Shinier
Trichoedge Hair Revitalizing Shampoo | Anti Hair Fall Shampoo (100 ml) - Product Features
- ? Cressatine(Nasturtium officinale Extract & Tropaeolum majus Extract) Helps in stimulating Blood circulation in the scalp, which, in turn, promotes hair growth.
- ? Horsetail extract & Rosemary Extract works miraculously as a natural treatment for hair loss as it has a significant number of vitamins and minerals that assist in healthy hair growth.
- ? Provitamin B5 & Caffeine Helps in maintaining healthy scalp circulation and moisturizes hair by improving moisture retention.
- ? Dermatologically tested | Sulphate Free | Paraben Free
- ? Suitable every hair type | Both Men & Women
Pantene Advanced Hair Fall Solution Anti-Dandruff Shampoo, 180 ml - Product Features
- Nourishes hair from root to tip and reduces hair-fall** to give you more open hair days
- Helps control dandruff***, leaving your hair clean and fresh
- Reduces hair fall** due to breakage and styling damage
- Use it with the Pantene advanced hair fall solution conditioner and open hair miracle for best results **due to breakage *against styling damage vs non-conditioning shampoo
Pantene Advanced Hair Fall Solution Anti-Dandruff Shampoo, 180 ml - Product Features
- Nourishes hair from root to tip and reduces hair-fall** to give you more open hair days
- Helps control dandruff***, leaving your hair clean and fresh
- Reduces hair fall** due to breakage and styling damage
- Use it with the Pantene advanced hair fall solution conditioner and open hair miracle for best results **due to breakage *against styling damage vs non-conditioning shampoo
Pantene Advanced Hair Fall Solution Long Black Shampoo, 75 ml - Product Features
- Nourishes hair from root to tip and reduces hair-fall** to give you more open hair days
- This formula restores hair's true black radiance and shine
- Reduces hair fall** due to breakage and styling damage
- Use it with the Pantene advanced hair fall solution conditioner and open hair miracle for best results **due to breakage * against styling damage vs non-conditioning shampoo
Vip Hair Color Shampoo, 180ml (Pack of 2) - Product Features
- Quantity: 400ml; Ammonia free
- Tear free; Cab be applied with bare hands
- Pleasant fragrance, Enriched with pearl extract
- Usage: Apply liberally to wet hair and work lather through strands, from scalp to ends. Rinse well with water.
- Package Contents: 2 Shampoo bottles
Blue Nectar Anti Dandruff and Healthy Scalp Hair Cleanser Shampoo with Bhringraj, Shikakai, Suitable for Colored Hair, Dry Frizzy Hair (200 ml) - Product Features
- REDUCE DANDRUFF: May help to reduce Dandruff. Contains Ayurvedic Herbs that helps hair to retain moisture that prevents dryness which may result in reduction in dandruff
- HELPS IN HEALTHY & DANDRUFF FREE SCALP: Shikakai helps to sooth inflamed scalp and its cooling properties helps to restore scalp health while maintaining the optimum pH of Scalp.
- Suitable for all Hair types. Suitable for Color Treated Hair. For Men & Women. Free from Sulphate, Paraben
- Gives best results when used with Blue Nectar Anti Dandruff Hair conditioner with Bhringraj & Shikakai
VIP Hair Shampoo 5 in 1 (Black) 180ml + Bringa Hair cleanser 15ml free - Product Features
- Quantity: 180ml; 1 Pack, Ammonia free
- Can be applied with bare hands (Suggested skin test before use and wash the hands within 3 mins)
- Usage: Apply liberally to wet hair and work lather through strands, from scalp to ends. Rinse well with water.
- Target Audience: Men & Women
- Package Contents: 1 Shampoo + 15ml Bringha Hair cleanser sachet
Pantene Advanced Hair Fall Solution Anti Hair Fall Shampoo, 650 ml - Product Features
- 1 L 570.54 (57.05 / 100 ml)
- 340 ml 219.00 (64.41 / 100 ml)
- 650 ml 391.00 (60.15 / 100 ml)
- Nourishes hair from root to tip and reduces hair-fall to give you more open hair days
- The advanced pro-v formula combined with the anti-hairfall secret of fermented rice water strengthens your hair and reduces hairfall in 14 days
- Reduces hair fall due to breakage and styling damage
- Use it with the Pantene advanced hair fall solution conditioner and open hair miracle for best results Due to breakage against styling damage vs non-conditioning shampoo
Blue Nectar Hair Fall Control and Healthy Scalp Hair Cleanser Shampoo for dry dull & damaged hair with Amla, Honey & Mulethi, Suitable for Colored Hair (200 ml) - Product Features
- HAIR FALL: Regular use Hair Fall Shampoo may help to reduce Hair Fall: Contains Ayurvedic Herbs that boosts body's natural ability to strengthen hair follicles that may help in healthy hair growth. Helps hair to retain moisture that helps to prevent split ends and reduce chances of dull and damaged hair
- HELPS IN DULL & DAMAGED HAIR: Honey and other Ayurvedic Herbs helps to restore natural moisture, shine that may help to reduce Dull & Damaged Hair
- HEALTHY & DANDRUFF FREE HAIR SCALP: Give Scalp massage while Shampooing to remove dead skin cells and encourage circulation. Spend couple of minutes rubbing the shampoo into scalp
- SUITABLE FOR ALL HAIR TYPES: Suitable for Color Treated Hair. For Men & Women. Free from Sulphate, Paraben
- Gives best results when used with Blue Nectar Hair Fall Control conditioner for dull and damaged hair